Zasady prawa pracy przy przejściu z dokumentacji papierowej na elektroniczną
- Data: 26.06.2020
- Temat: Zasady prawa pracy przy przejściu z dokumentacji papierowej na elektroniczną
- Cena: 250 zł netto (307,50 zł brutto)
- Miejsce: ------
- Wykładowca: Monika Frączek
- W cenie: Materiały szkoleniowe oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w formie elektronicznej
Szkolenie potrwa 4 godz., W czasie szkolenia będzie możliwość zadawania pytań prowadzącemu. Szkolenie rozpocznie się o godzinie 9:00-13:00 (przerwa 10:45-11:15)
Bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania. (Po dokonaniu płatności wyślemy do Państwa na wskazany adres mailowy link, po kliknięciu, którego od razu połączycie się Państwo z właściwym „pokojem” szkoleniowym).
Zasady prawa pracy przy przejściu z dokumentacji papierowej na elektroniczną
Wiele organizacji uświadomiło sobie, że pozostaną przy pracy zdalnej w szerszym niż do tej pory zakresie, że mogą być problemy z doręczaniem i odbieraniem dokumentów papierowych i postanowiło, że „przejdzie” na elektroniczną dokumentację pracowniczą. Nie jest to proste zadanie. Nie wystarczy mieć dobrego informatyka i dobry sprzęt elektroniczny. Trzeba jeszcze spełnić szereg wymogów nałożonych przepisami prawa pracy i wykładnią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. To webianrium przybliży Państwu zagadnienia prawne związane ze zmianą postaci dokumentacji pracowniczej oraz uświadomi obowiązki, w tym informacyjne wobec pracowników, które muszą zostać spełnione zanim można będzie posługiwać się e- dokumentacją pracowniczą.
- Jakie przepisy prawa obowiązują w kwestii tworzenia dokumentacji pracowniczej w określonej postaci?
- Czemu trzeba dokładnie określić zakres przedmiotowy akt osobowych i dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, czyli ustalić w jakim zbiorze jakie dokumenty będą przechowywane (zwłaszcza nowe dokumenty związane z ostatnimi zmianami prawa)?
- Jaka jest możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w „mieszanych” postaciach, części dokumentacji w postaci papierowej, a części – elektronicznej?
- Jakie są zasady dołączania dokumentów elektronicznych do papierowej dokumentacji pracowniczej i odwrotnie – zgodnie z przepisami i wykładnią?
- W jaki sposób może być podpisywany dokument papierowy dołączany do dokumentacji elektronicznej?
- Jakie są wynikające z przepisów prawa pracy i z wykładni zasady „przechodzenia” na elektroniczną dokumentację pracowniczą?
- Jakie rodzaje podpisów (poświadczeń) może wykorzystywać pracodawca albo upoważniona przez niego osoba?
- Jakie są rodzaje obowiązków wobec pracownika, związane ze zmianą postaci dokumentacji pracowniczej, w tym
• o czym pracodawca musi poinformować pracownika i w jakim terminie?
• na czym polega uprawnienie pracownika do odebrania poprzedniej postaci dokumentacji?
• jakie są zasady postępowania w razie nieodebrania dokumentacji? - W jaki sposób należy gromadzić dokumenty w elektronicznej dokumentacji pracowniczej?
- Jakie są zasady i terminy przechowywania dokumentacji pracowniczej z uwzględnieniem postaci w jakiej została zgromadzona?
- Z jakimi utrudnieniami i obowiązkami wiąże się oddawanie dokumentacji na przechowanie firmom zewnętrznym albo do archiwum?
- Jakie są zasady sporządzania kopii dokumentacji pracowniczej w zależności od postaci, w jakiej jest prowadzona i przechowywana?
- Jakie są procedury sporządzania kopii? Komu kopie mogą być wydawane i czy można za ich wydanie pobierać opłaty?
- Jakie są obowiązki informacyjne wobec pracownika związane z przetwarzaniem jego danych w dokumentacji pracowniczej i koniecznością zwrotu jego dokumentacji pracowniczej?
- Kto jest uprawniony i na jakich zasadach do odbioru dokumentacji pracowniczej w razie śmierci pracownika?