Telefon 22 873 11 00

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mask

Koronawirus: Badania okresowe pracownika w czasie pandemii

Pracownikowi jutro kończy się ważność badania okresowego. Czy muszę mu wypisać skierowanie na kolejne ?
Z mocą prawna od 8 marca br. zawieszono wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów: art. 229 § 2 zdanie pierwsze, § 4a w zakresie badań okresowych i § 5 Kodeksu pracy, czyli z przepisów stanowiących, że pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim, że okresowe badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę oraz że pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających jest obowiązany zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także: po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami oraz po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami. Oznacza to, że pracodawca nie musi teraz kierować pracowników na badania okresowe.

Jak długo pracownik może chodzić do pracy bez badań okresowych?
Zawieszenie obowiązku kierowania na takie badania i ich wykonywania jest czasowe. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik będą mieli obowiązek niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać wymagane badania okresowe w okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania danego stanu.

Co z badaniami, które utraciły ważność przed zmianą przepisów? Pracownik już dawno był chory, po chorobie zrobił badania kontrolne, ale ich ważność upłynęła i – ze względu na sytuację - nie miał gdzie zrobić badań okresowych. Jak należy postąpić?
Nie trzeba kierować pracownika na badania okresowe. Orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

 

Pani zakładająca maseczkę antywirusową

 

  • Nieprawidłowe dane
    Nieprawidłowe dane
biały napis na niebieskim, tle "NEWSLETTER"

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.