Telefon 22 873 11 00

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mask

Koronawirus: Czy pracodawca może wręczyć pracownikowi porozumienie zmieniające e-mailem albo sms-em?

czy-pracodawca-moze-wreczyc-pracownikowi-porozumienie-e-mailem-lub-sms-emCzy pracodawca może wręczyć pracownikowi porozumienie zmieniające (np. obniżające wymiar etatu albo wynagrodzenie) e-mailem?

Porozumienie zmieniające można wysłać pracownikowi mailem, sms-em, a nawet zaproponować ustnie w trakcie np. telekonferencji. Kodeks pracy nie wymaga formy pisemnej do skutecznej zmiany treści umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Z tego względu, zgodnie z art. 60 Kodeksu cywilnego (stosowanym w prawie pracy na podstawie art. 300 Kodeksu pracy), z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej (czyli np. wola pracodawcy) może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Jednakże do obniżenia wymiaru etatu albo wynagrodzenia pracownika dojdzie dopiero wtedy, gdy na zaproponowane w porozumieniu warunki pracownik wyrazi zgodę. Jeżeli więc pracownik odeśle maila albo sms-a o treści „wyrażam zgodę” lub „zgadzam się”, a nawet „ok”, to od dnia określonego w porozumieniu będzie pracował np. w niższym wymiarze czasu pracy i za mniejsze wynagrodzenie.

Jeżeli natomiast pracownik poinformuje pracodawcę, że „odmawiam”, „nie zgadzam się” – to pracodawca (o ile nadal chce zmienić warunki zatrudnienia pracownika) będzie musiał wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające.

Jeżeli pracownik nie odpisze na sms-a albo maila to pracodawca nie może uznać, że wyraził zgodę. Zgoda pracownika na zmianę jego warunków zatrudnienia musi być wyraźna, milczenie nie oznacza zgody.

Problematyczne dla celów dowodowych jest ustne wyrażenie zgody przez pracownika, np. w trakcie rozmowy z pracodawcą za pośrednictwem aplikacji do bezpośredniej komunikacji. Brak ewentualnych świadków rozmowy może powodować, że takie porozumienie będzie podważane.

Czy pracodawca może wysłać wypowiedzenie zmieniające e-mailem albo sms-em?

Nie, gdyż wypowiedzenie zmieniające to nie porozumienie stron. Wypowiedzenie zmieniające jest opisane w Kodeksie pracy, który określa w jaki sposób ma być złożone. Zgodnie z art. 42 § 2 Kodeksu pracy, wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

Zgodnie z art. 78 i 781 Kodeksu cywilnego (który przez art. 300 Kodeksu pracy ma zastosowanie do prawa pracy) do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Natomiast do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.

Maile oraz sms-y nie są zazwyczaj podpisywane podpisem elektronicznym. Jeżeli więc pracodawca wyśle wypowiedzenie zmieniające sms-em albo e-mailem – uważa się, że wypowiedzenia zmieniającego wcale nie wręczył (przyjmuje się, że nie jest ono dla pracownika wiążące).

Pracodawca może zachować wymóg formy pisemnej wypowiedzenia zmieniającego nawet w obecnej sytuacji; poczta nadal działa, firmy kurierskie również. Pismo może też doręczyć upoważniony przedstawiciel pracodawcy.

Co ma zrobić pracownik, który dostanie wypowiedzenie zmieniające?

W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Jeżeli więc pracownik nie chce przyjąć wypowiedzenia zmieniającego - najlepiej złożyć to oświadczenie, tak żeby mieć potwierdzenie, że do pracodawcy dotarło (jeśli e- mailem, gdyż w stosunku do oświadczenia pracownika forma pisemna nie jest wymagana, to tak żeby mieć potwierdzenie, że odbiorca go otworzył). Trzeba mieć jednak świadomość, że umowa się rozwiąże po upływie okresu wypowiedzenia i nie koniecznie pracodawca wypłaci odprawę (musiałby zatrudniać na dzień wręczenia wypowiedzenia zmieniającego co najmniej 20 pracowników na umowę o pracę i jeszcze warunki wypowiedzenia zmieniającego musiałby być obiektywnie - w skrócie mówiąc - nie do przyjęcia, co w razie sporu będzie oceniał sąd). Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Jeżeli pracownik przyjmuje wypowiedzenie zmieniające – nie musi nić robić. Po upływie okresu wypowiedzenia będzie pracował na nowych warunkach. Nie zamyka mu to możliwości złożenia pozwu do sądu pracy np. w sytuacji gdy wypowiedzenia zmieniające jest np. dyskryminujące.

  • Nieprawidłowe dane
    Nieprawidłowe dane
biały napis na niebieskim, tle "NEWSLETTER"

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.