Koronawirus: Czy pracodawca może napisać pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu mailem albo sms- em?
- Szczegóły
Czy pracodawca może napisać pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu mailem albo sms- em?
Jeżeli to zrobi - to skutecznie rozwiąże umowę o pracę z pracownikiem, ale złamie przepisy prawa pracy i pracownik będzie mógł się dowołać do sądu pracy (który w końcu rozpatrzy jego pozew i najprawdopodobniej zasądzi na jego rzecz odszkodowanie). Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 Kodeksu pracy, oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie.
Wypowiedzenie umowy o pracę w formie ustnej w rozmowie telefonicznej czy np. na Skypie, wpisane w treść sms-a lub maila nie powoduje nieważności rozwiązania umowy o pracę, aczkolwiek upoważnia pracownika do wystąpienia na drogę sądową z odpowiednim roszczeniem przewidzianym przepisami prawa (tak wynika m.in. z wyroku Sądu Najwyższego z 5 maja 2016 r. II UK 280/15).
Jeżeli zwolniony mailem albo sms-em pracownik był zatrudniony na czas nieokreślony – może dochodzić przed sądem pracy przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowania. Jeżeli był zatrudniony na czas określony – tylko odszkodowania.
Czy jest legalna sytuacja, gdy pracodawca wysłał mailem skan pisma o zwolnieniu pracownika?
Jest szansa, że sąd pracy nie uzna takiego działania za wadliwe, o ile to samo pismo niezwłocznie zostało wysłane pracownikowi pocztą albo kurierem. Gdyby pracodawca sporządził pismo o wypowiedzeniu, podpisał się, zeskanował je i wysłał mailem jako załącznik i w tym samym dniu wysłał to oświadczenie woli np. kurierem czy pocztą, to być może – w razie sporu – sąd pracy uzna takie działanie za poprawne. Natomiast jeżeli pracodawca całkowicie pominął pisemną formę oświadczenia o wypowiedzeniu – najprawdopodobniej przegra sprawę przed sądem pracy.
Sąd Najwyższy w wyroku z 18 stycznia 2007 r.(II PK 178/06) orzekł, że sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie.
Jednakże w sytuacji, której dotyczył powołany wyrok pracodawca sporządził na piśmie jedno tożsame w treści oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które jedynie szybciej dotarło do pracownika w postaci elektronicznej oraz później za pośrednictwem poczty. W ocenie Sądu Najwyższego takie podwójne doręczenie tego samego oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie narusza przepisów. W takim przypadku Sąd Najwyższy uznał, że byłoby nadmiernym i niezrozumiałym formalizmem uznanie za niezgodne z prawem identycznego oświadczenia woli pracodawcy sporządzonego na piśmie tylko z tego powodu, że zostało ono doręczone zarówno w postaci elektronicznej, jak i tradycyjną przesyłką pocztową.