Telefon 22 873 11 00

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mask

Koronawirus: Czy pracodawca może napisać pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu mailem albo sms- em?

Czy pracodawca może napisać pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu mailem albo sms- em?Czy pracodawca może napisać pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu mailem albo sms- em?

Jeżeli to zrobi - to skutecznie rozwiąże umowę o pracę z pracownikiem, ale złamie przepisy prawa pracy i pracownik będzie mógł się dowołać do sądu pracy (który w końcu rozpatrzy jego pozew i najprawdopodobniej zasądzi na jego rzecz odszkodowanie). Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 Kodeksu pracy, oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie.

Wypowiedzenie umowy o pracę w formie ustnej w rozmowie telefonicznej czy np. na Skypie, wpisane w treść sms-a lub maila nie powoduje nieważności rozwiązania umowy o pracę, aczkolwiek upoważnia pracownika do wystąpienia na drogę sądową z odpowiednim roszczeniem przewidzianym przepisami prawa (tak wynika m.in. z wyroku Sądu Najwyższego z 5 maja 2016 r. II UK 280/15).

Jeżeli zwolniony mailem albo sms-em pracownik był zatrudniony na czas nieokreślony – może dochodzić przed sądem pracy przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowania. Jeżeli był zatrudniony na czas określony – tylko odszkodowania.

Czy jest legalna sytuacja, gdy pracodawca wysłał mailem skan pisma o zwolnieniu pracownika?

Jest szansa, że sąd pracy nie uzna takiego działania za wadliwe, o ile to samo pismo niezwłocznie zostało wysłane pracownikowi pocztą albo kurierem. Gdyby pracodawca sporządził pismo o wypowiedzeniu, podpisał się, zeskanował je i wysłał mailem jako załącznik i w tym samym dniu wysłał to oświadczenie woli np. kurierem czy pocztą, to być może – w razie sporu – sąd pracy uzna takie działanie za poprawne. Natomiast jeżeli pracodawca całkowicie pominął pisemną formę oświadczenia o wypowiedzeniu – najprawdopodobniej przegra sprawę przed sądem pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 18 stycznia 2007 r.(II PK 178/06) orzekł, że sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie.

Jednakże w sytuacji, której dotyczył powołany wyrok pracodawca sporządził na piśmie jedno tożsame w treści oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które jedynie szybciej dotarło do pracownika w postaci elektronicznej oraz później za pośrednictwem poczty. W ocenie Sądu Najwyższego takie podwójne doręczenie tego samego oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie narusza przepisów. W takim przypadku Sąd Najwyższy uznał, że byłoby nadmiernym i niezrozumiałym formalizmem uznanie za niezgodne z prawem identycznego oświadczenia woli pracodawcy sporządzonego na piśmie tylko z tego powodu, że zostało ono doręczone zarówno w postaci elektronicznej, jak i tradycyjną przesyłką pocztową.

  • Nieprawidłowe dane
    Nieprawidłowe dane
biały napis na niebieskim, tle "NEWSLETTER"

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.